A banki költségek egyre nagyobb terhet rónak a lakosságra. Ezért is fontos, hogy tudj róla: létezik egy módszer, úgy is mondhatjuk, hogy fizetési mód, amivel legálisan megspórolhatod az átutalási költséget, beleértve a tranzakciós illetéket is. Sokan nem is tudnak a létezéséről, pedig 2024. áprilisától elérhető. Ez nem más, mint a fizetési kérelem. Ebben a cikkben megnézzük, mi ez, mit kell tudni róla, hogyan kell használni, mi az előnye és hogyan használhatod például ingatlanvásárlásnál.
Természetesen ezt a díjmentes lehetőséget nemcsak ingatlan-adásvételnél, hanem bármilyen más tranzakciónál lehet használni. De mivel itt hatalmas összeg cserél gazdát, nagyobb összegű az banki átutalási költség és a tranzakciós illeték is.
Az augusztusban megemelt tranzakciós illetéket 2025 januárjától háríthatják a bankok a lakossági ügyfelekre. 2024. augusztus 1-jétől 0,3%-ról 0,45%-ra emelkedett a tranzakciós illeték, továbbá a maximum beszedhető díjat is emelték. Az addigi 10 000 forintot 20 000 forintra tolták ki. Ennek ismeretében különösen fontos tudni, hogy létezik egy kiváló megoldás, amivel az átutalás banki költsége nulla, vagyis ingyenes.
Mi a fizetési kérelem?
A fizetési kérelem egy digitális fizetési megoldás, tulajdonképpen egy banki szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy egyszerűen és gyorsan kérj fizetést egy másik személytől. Különlegessége, hogy az átutalás elindításához elég egyetlen kattintás a címzettek részéről.
A Magyar Nemzeti Bank által előírt új szabályozásnak köszönhetően 2024. április 1-től minden hazai fogyasztónak és vállalkozásnak lehetősége van fizetési kérelem elfogadásával, és arra válaszul „Azonnali fizetés” kezdeményezésével teljesítenie fizetési tranzakcióit.
Mi a háttere a fizetési kérelem bevezetésének?
A fizetési kérelmet a jegybank kezdeményezésére és az általa előírt szabályozásnak köszönhetően vezették be. A Magyar Nemzeti Bank sajtóközleményében a következőről adott hírt 2024. április 3-án:
„2024. április 1-jétől elindult az azonnali fizetésre épülő, valamennyi fogyasztó által egységes módon elérhető, elektronikus fizetési szolgáltatások új fázisa. Ettől az időponttól kezdődően ugyanis minden hazai banknak kötelező biztosítania az ügyfelei számára a fizetési kérelemre válaszul kezdeményezett „Azonnali fizetések” indítását. A fizetési kérelem egy olyan szabványosított üzenet, amelyet a fizetés kedvezményezettje (pl. egy energiaszolgáltató, a sarki zöldséges, vagy akár egy magánszemély) küld a fizető félnek, aki a villanyszámláját vagy éppen a megvásárolt zöldséget szeretné kifizetni, vagy szeretné megosztani egy vacsora költségeit. Az üzenet tartalmazza egy azonnali átutalási megbízás megadásához szükséges valamennyi adatot, amelynek segítségével a fizetés kényelmesen, automatizáltan meg tud történni.
A fizetési kérelem használatával kezdeményezett „Azonnali fizetések” minden lakossági banki ügyfél számára törvényileg biztosítottan ingyenesek és tranzakciós illetéktől is mentesek. A fizetési kérelem használható lesz közüzemi és egyéb számlák befizetésénél, internetes vagy bolti kiskereskedelmi vásárlásoknál, vagy akár magánszemélyek közötti pénzküldésnél is.”
Hogyan működik?
- A fizetési kérelem küldése: A fizetést kérő személy kitölti a kérés adatait, majd elküldi azt a címzettnek. A kérés adatai a következők: kedvezményezett neve, bankszámla száma, fizetendő összeg.
- A fizetési kérelem fogadása: A címzett értesítést kap, és a mobilalkalmazáson keresztül vagy akár netbankja webes felületén egyetlen kattintással elfogadhatja azt.
- Az átutalás végrehajtása: Az elfogadás után az összeg azonnal megjelenik a fizetést kérő bankszámláján.
Ismét kiemelem, hogy a fizetési kérelem használatával azonnali fizetés valósul meg a kedvezményezett részére.
Mit fontos tudni a fizetési kérelemről?
1.) A maximális összeg, amit kérni lehet ezzel a fizetési móddal, 20 000 000 Ft.
2.) Gyors fizetési mód, mivel azonnali fizetést eredményez a kérelem, amennyiben a címzett elfogadja azt.
3.) Minden lakossági ügyfél számára törvényileg biztosítottan ingyenes és tranzakciós illetéktől is mentes.
4.) Egyszerre több fizetési kérelmet is küldhet az eladó annak, akitől fizetést vár.
Hogyan alkalmazd ingatlan-adásvételnél?
Nézzük egy konkrét példán keresztül!
Nagy Sára eladó eladja debreceni lakását 67 millió Ft-ért Kis József vevőnek. A vevő olyan vételi ajánlatot tett, miszerint az adásvételi szerződés aláírása napján egy összegben, önerőből fizeti ki a vételárat banki átutalással. Az eladó ezt elfogadta, tehát ez kerül be a szerződés szövegébe is. Nagy Sára az Erste Banknál vezetett bankszámlájára kéri az ingatlan vételárának a megfizetését. Kis József vevő az OTP Banknál vezetett számlájáról fogja utalni a vételárat.
A felek az adásvételi szerződést 2025. január 20-án fognak aláírni, amikor is már érvényesek lesznek az OTP Bank új díjai.
Milyen lépéseket kell tenni?
1.) A szerződés aláírása napján reggel Nagy Sára a netbankjában (George) megkeresi a fizetési kérelem szolgáltatást. Arra kattintva létrehoz egymás után 4 darab fizetési kérelmet.
2.) Miért kell 4 kérelmet indítania? Mert azonnali fizetést akar, hiszen az eladó az aláírás helyszínén látni akarja, hogy az összeg megérkezett a bankszámlájára. Ahogy ezt írtam korábban, maximum 20 millió a fizetési kérelem értékhatára. Tehát létrehoz 3 db 20 millió Ft összegű és 1 db 7 millió Ft-ról szóló kérelmet. Az Erste Bank felületén ezt kell kitöltenie annak, aki fizetési kérelmet küld valakinek:
3.) Amikor az ügyvédnél vannak a felek, és minden rendben van a szerződéssel, akkor Kis József vevő akár webes felületen, akár az OTP Bank applikációjában látni fogja a 4 db fizetési kérelmet.
4.) Kis József ellenőrzi, hogy az adásvételi szerződésben is ez bankszámla szerepel-e, megfelelők-e az összegek. Amennyiben minden egyezik és szerződés szerinti, akkor egy kattintással jóváhagyja egymás után a 4 kérelmet.
5.) Nagy Sára, mivel azonnali fizetésről van szó, azonnal kapja a 4 sms értesítést, hogy az összegek, így a teljes vételár megérkezett a bankszámlájára.
Mi a haszna a fizetési kérelemnek?
A fenti példánál maradva: ezzel a megoldással Kis József 4 darab átutalás banki díját és tranzakciós illetékét spórolta meg. Mivel sokféle bankszámlavezetési csomag van, nehéz fix összeget mondani, hogy pontosan mekkora költség megfizetését kerülte el a vevő. Mivel azt tudjuk, hogy 4 átutalással lehetett volna megoldani az azonnali fizetést, ezért Kis József, egy átlagos banki csomagot feltételezve legalább 80 000 Ft tranzakciós díj megfizetését kerülhette el.
Ha eladóként veszel részt egy ilyen tranzakcióban, akkor felajánlhatod, hogy küldesz fizetési kérelmet a vevőnek. Ha pedig vevőként, akkor kérd meg az eladódat, hogy küldjön fizetési kérelmet.
Természetesen nagyon fontos a felek közti adategyeztetés, hogy a tranzakció biztonságos legyen.
Mely bankoknál elérhető ez a szolgáltatás?
Ahogy erről előbb más olvashattál, a fizetési kérelem fogadása minden bank számára kötelező 2024. április 1-től, viszont a kérelem indítása nem kötelező, csupán „erősen elvárt”. Az éppen aktuális helyzetnek a Giro Zrt honlapján lehet utánanézni. Az alábbi listák a 2024. december 1-től aktuális helyzetet mutatják.
Ezeknél a bankoknál lehet fizetési kérelmeket küldeni
Kiemelendő, hogy a nagy lakossági bankok közül a K&H Banknál jelenleg a küldés nem lehetséges:
- CIB Bank
- Erste Bank
- Gránit Bank
- KDB Bank Európa
- MagNet Bank
- Magyar Államkincstár
- MBH Bank
- OTP Bank
- Raiffeisen Bank
- UniCredit Bank
Ezeknél a bankoknál lehet fizetési kérelmeket fogadni
A teljesség igénye nélkül:
- Bank of China
- BNP PARIBAS Magyarországi Fióktelepe
- Citibank Europe plc. Fióktelepe
- Deutsche Bank AG Magyarországi Fióktelepe
- CIB Bank
- Erste Bank
- Gránit Bank
- ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepe
- KDB Bank Európa
- K&H Bank
- MagNet Bank
- Magyar Államkincstár
- Magyar Cetelem
- Merkantil Bank
- MBH Bank
- OTP Bank
- Raiffeisen Bank
- UniCredit Bank
- Wise Europe
Amennyiben az ingatlanvásárlás érdekel, akkor még ezeket a cikkeket érdemes elolvasnod:
Illetékmentesség és illetékkedvezmények
Bízom benne, hogy a cikkben olvasottak hasznosak voltak számodra.
Magyari Éva,
az Ingatlanangyalod
Kiemelt kép forrása: Steve Buissinne fotója a pixabay.com-on