Mennyi az ingatlan hasznos alapterülete?

Szerző: | 2025.02.19.

Azt a címet is adhattam volna ennek a cikknek, hogy Hányféle alapterülete van egy lakóingatlannak? A válasz: többféle. A sokféle alapterület fogalom között próbálok rendet tenni, hogy érthető legyen ingatlaneladóknak és vevőknek egyaránt. A következőkről lesz szó: bruttó alapterület, nettó alapterület, hasznos alapterület és redukált alapterület.

Arra is felhívom a figyelmet, hogy mivel nem egyértelmű az alapterület témában több minden, ez lehetőséget ad az eladóknak és a vevőknek is, hogy saját érdeküknek megfelelően számolják azt.

Fontos hangsúlyoznom, hogy a hasznos alapterület és egyéb alapterületek témáját itt most kifejezetten az ingatlan-adásvétel szempontjából vizsgálom meg.

Miért fontos az ingatlan alapterülete?

Azért, mert az ingatlan értékét jelentősen befolyásolja annak mérete. Ugyanis egy ingatlan értékét három dolog határozza meg a legnagyobb mértékben:

  1. a lokáció, vagyis az, hogy hol található
  2. a mérete, vagyis az alapterülete
  3. az állapota

Na, de melyik alapterület számít? A bruttó, a nettó, a hasznos vagy a redukált?

A fogalmak tisztázásához egy picit ki kell térnem a vonatkozó jogszabályokra.

Hasznos alapterületre vonatkozó jogszabály

Érvényben lévő jogszabály: TÉKA

2025. január 2-től már nem az OTÉK (vagyis a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről), hanem a TÉKA (azaz 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról) határozza meg az építésekkel kapcsolatos szabályokat és fogalmakat.

Sajnos azonban a TÉKA, sokszor használja ugyan a a hasznos alapterület, valamint a bruttó és nettó alapterület kifejezéseket, de NEM határozza meg ezeket a fogalmakat. Az 5. paragrafusban, az Értelmező rendelkezésekben nem található meg egyik sem.

Korábbi jogszabály: OTÉK

Az OTÉK 2024. december 31-én hatályát vesztette. Mindazonáltal, mivel az OTÉK-ot felváltó jogszabály nem ad iránymutatást, jobb híján ehhez tudunk nyúlni. Tehát az alábbiakban is ezt fogom tenni: kénytelen leszek visszautalni a már nem hatályos OTÉK-ra.

Nettó és bruttó alapterület

A már nem hatályos OTÉK fogalom meghatározása szerint a ” nettó alapterület helyiség- vagy épületszerkezettel részben vagy egészben közre fogott tér vízszintes vetületben számított területe.”

Az ingatlan nettó alapterületébe beleszámít minden helyiség alapterülete, a falak belső kontúrján belül mérve. A belmagasságnak a nettó alapterület számításánál nincs jelentősége.

Szintén az OTÉK szerint a ” bruttó alapterület épületszerkezetek alapterületével növelt nettó alapterület.” Vagyis ebbe beleszámít a külső határoló falak és a belső válaszfalak vastagsága is.

Amikor eladóként alaprajzot készítesz (és kérlek, készíts!), akkor az alaprajzon a nettó területeket tüntesd fel!

Hasznos alapterület fogalma

A már nem érvényes OTÉK szerint: ” Hasznos alapterület a nettó alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m. Összes hasznos alapterület: az összes építményszint hasznos alapterülete.

Hasznos alapterület van az ingatlanhirdetésben?

Nem. Pontosabb nem tudjuk. Attól függ, hogy mit gondolt az eladó, aki feladta a hirdetést, illetve az ingatlanos, aki hirdeti. Semmi nem köti meg senkinek a kezét, hogy milyen számot írjon a hirdetésbe.

A különböző alapterület fogalmakat és azok közti különbségét az ingatlaneladók nagy része nem ismeri.

Hasznos alapterület CSOK Plusz szempontjából

A CSOK Plusz hitelprogramról szóló kormányrendelet az Értelmező rendelkezések részben a következő módon határozza meg, hogy mit tekint hasznos alapterületnek:

Hasznos alapterületbe a lakáson belül közvetlenül megközelíthető, következő helyiségek alapterületének összege számít bele:

  • előszoba, közlekedő,
  • nappali,
  • hálószoba,
  • étkező,
  • konyha, étkezőkonyha,
  • fürdőszoba,
  • WC,
  • kamra, tároló,
  • gardrób,
  • mosókonyha,
  • kazánhelyiség és
  • egyéb fűthető helyiség, ide nem értve a gépjárműtárolót és a pinceszinti helyiséget

Ne dobj ki milliókat az ablakon! -könyv az ingatlaneladásról

Redukált alapterület

Redukált terület fogalmát az értékbecslésben használjuk. Nem szakmabeliek ezt a kifejezést nem ismerik. Röviden a lényeg a következő. A különböző épületrészeket az értékbecslés céljából egyneműsíteni kell, azok funkciója, hasznossága és előállítási költsége szempontjából. Ezért például egy garázs alapterülete nem számítható egyenértékűnek a lakóhelyiségek területével.

Ennél a példánál maradva, a nappali területét 100%-ban beszámítjuk értékbecslésnél, viszont egy garázs alapterületét általában 50%-ban. Amikor valamennyi helyiség esetén megtörténik ez a redukció, akkor kijön az ingatlan redukált alapterülete.

A hasznos és a redukált alapterületek nem feltétlenül egyeznek meg. Különösen többszintes házaknál lehet nagy különbség a hasznos és redukált alapterület között. A redukciónak nincsenek jogszabályban rögzített szabályai. Szakmai szokások vannak, de az egyes értékbecslők eltérően redukálhatnak. Az értékbecslő cégeknek ugyanis megvan a maguk szabálykönyve, ami egy belső dokumentum.

Tulajdoni lap szerinti méret

A fenti sokféleség alapján felmerülhet a kérdés a kedves olvasóban, hogy na de akkor, mi van a tulajdoni lapon található mérettel. Lakások esetében a tulajdoni lapon szereplő méretet használják és fogadják el különböző eljárásoknál. Például ingatlan-adásvétel esetén is az ügyvéd a tulajdoni lapon, vagyis az ingatlan-nyilvántartásban szereplő méretet írja be az adásvételi szerződésbe. Ettől még annak az ingatlannak a nettó alapterülete lehet kisebb és nagyobb is.

Miért mondom azt, hogy lakások esetében? Azért, mert házak esetében a tulajdoni lapon a telek méretét tüntetik fel. Ezt nagyon fontos tudni! Ennek nagy jelentősége van a hirdetésnél, mert ez esetben nagyon el tudnak szabadulni az eladói és ingatlanközvetítői fantáziák, és mindent is beleszámolnak abba az alapterületbe, amit meghirdetnek.

Sajnos a házak alapterülete sehol sincs nyilvántartva. Véleményem szerint ez a magyar lakáspiac egyik súlyos hiányossága, sok egyéb mellett.

Milyen alapterületet írjak a hirdetésbe?

A fentiekben leírtak alapján jogos a kérdésed. Erre vonatkozóan nincsen egységes piaci szokás vagy piaci szabály.

Ezt tartom helyes gyakorlatnak:

  1. Lakások esetén a hirdetés alapadatainak megadásánál mindig a tulajdoni lap szerinti méretet írjuk! Mérjük le vagy méressük le lézeres mérővel valamennyi helyiséget! Majd pedig a szöveges részben írjuk le, hogy mekkora az egyes helyiségeknek az 1,90 m feletti a nettó alapterülete!
  2. Házak esetén hasonlóképpen mérjük le valamennyi helyiséget, és az 1,90 m feletti lakóhelyiségek alapterületét összegezve kiszámolt nettó összes alapterületet írjuk a hirdetés alapadataiba! Ezen kívül a hirdetési szövegben teljes részletességgel soroljuk fel a szintenkénti, helyiségenkénti méreteket! Továbbá adjuk meg a melléképületek méreteit is! Tehát a szövegben az ingatlan valamennyi fedett és nem fedett nettó alapterülete szerepeljen!

Amire nyomatékosan szeretném az eladók figyelmét felhívni: a vevők nem alapterületet vesznek, hanem egy számukra megfelelően funkcionáló otthont! Egy olyan ingatlant, amely a lakók számát és életvitelét kellően kiszolgálják. Hiába fogod 200 m2-esnek hirdetni a háromszintes házadat, amelyben mindössze 3 szoba van, és a lakóhelyiségek mérete mindössze 100 m2 – a vevő ezt észre fogja venni. Az ő szemében ez nem 200 m2-es.

Mire figyelj ingatlan-adásvételnél?

Eltérők az érdekek. A vevő teljesen érthető módon szeretné a lehető legpontosabban tudni a vásárolt ingatlan alapterületét. Ha azt mondják neki, hogy 100 m2-es az ingatlan, akkor jogosan szeretné, hogy az tényleg 100 m2 legyen, és nem kevesebb. Vagyis nem szeretné, hogy magasabb vételárat fizessen a valótlan alapterület miatt. Hiszen már néhány négyzetméter is milliós ár különbözetet jelent.

Az eladó pedig azt szeretné, hogy a lehető legnagyobb alapterületet tudja „felmutatni”, hiszen akkor magasabb lesz a vételár.

Amennyiben vevő vagy: nagyon figyelj oda a hasznos és nettó alapterületre! Ház esetén kérd el az építész által készített műszaki rajzot! Illetve mérj le minden egyes helyiséget!

Ha pedig eladó vagy: légy korrekt! A rendelkezésre álló műszaki dokumentumokat mutasd meg a vevőnek, illetve mérd le pontosan az egyes helyiséget és tájékoztasd erről is tisztességesen a vevődet!

Összegezve az alapterület fogalmakat, azt látjuk, hogy:

  • A bruttó alapterület a legnagyobb, ennek részhalmaza a nettó alapterület, és ennek részhalmaza a hasznos alapterület.
  • Nincs rá szabály, hogy melyik alapterületet használja az ingatlan hirdetője.
  • A redukált alapterületnek az értékbecslésnél van szerepe.
  • A lakások tulajdoni lapján szereplő méret nem biztos, hogy nettó alapterület.
  • Különösen házaknál lehet nagy eltérés a különböző fajta alapterületek között.
  • Ha vevőként biztosra akarsz menni, akkor mérd le a helyiségek nettó alapterületét!

Magyari Éva
ingatlan- és home staging szakértő
Ingatlanangyal

Kiemelt kép forrása: Anete Lusina fotója a pexels.com-on

Magyari Éva, ingatlan eladási tanácsadó

Magyari Éva vagyok, ingatlanszakértő. Ingatlaneladóknak segítek, hogy a legjobb áron adják el ingatlanukat.

Legfrissebb cikkek

Home staging jelentése

Fontosnak tartom, hogy az ingatlanukat eladni szándékozók megtudják, mi a home staging jelentése. Ebben a cikkben az alapokról írok.

Szentendrei kőház eladása

Egy szentendrei hangulatos kőház eladásának történetét mutatom be, sok képpel illusztrálva, hogy honnan hova jutottunk. Az eredményről és a siker tényezőiről is olvashatsz.

 Vélemények

Ingatlan témák