Akár veszel, akár eladsz, jó, ha tudod, mit jelentenek az egyes komfortfokozatok. Mivel sokan nem tudják, azért a hirdetési szövegben sem szerepel mindig ez jól.
Természetesen, amikor eladsz, nem komfortokozatot adsz el, hanem ingatlant. Hasonlóképpen, amikor lakást veszel, nem komfortfokozatot veszel, hanem a leendő otthonodat. Érdemes azért tudni az egyes komfortfokozatok közti különbségeket, különösen az összkomfortos jelentését. Az ingatlaneladók sokszor rosszul alkalmazzák az összkomfortos besorolást. Vélhetően tudatlanságból ebbe a komfortfokozatba sorolják be komfortos lakásukat. Alább megmutatom, mi az összkomfortos jelentése.
Amennyiben most adod el lakásodat, házadat vagy nyaralódat, és nem akarsz úgy szenvedni, mint az eladók nagy része, avagy szeretnéd a legmagasabb áron eladni ingatlanodat, akkor most megjelent könyvem az ingatlanértékesítésről pont neked szól. Kattints a részletekért! https://ingatlanangyal.hu/ingatlaneladas-konyv/
Ami a helyesírást illeti, sokan külön írják a komfort fokozatok kifejezést, pedig helyesen egybe írandó.
Mi határozza meg egy lakás komfortfokozatát?
A komfortfokozatok meghatározása jogszabály által történt. Az 1993. évi Lakás törvény ugyanis meghatározza a komfortfokozatokat. Eszerint a lakás olyan helyiségcsoport, amely a helyiségei, közművesítettsége, melegvíz- ellátottsága és fűtési módja alapján valamelyik komfortfokozatba sorolható.
Négy komfortfokozatot különböztetünk meg:
- Összkomfortos
- Komfortos
- Félkomfortos
- Komfort nélküli
Ezen kívül a törvény meghatározza még a szükséglakás fogalmát, amit nem tekint komfortfokozatnak. Mindazonáltal alább erről is olvashatsz.
A duplakomfortos és luxus komfortfokozatú ingatlan fogalmakkal is foglalkozom ebben a cikkben, mert az ingatlanhirdetésekben a komfortfokozatok között sorolja ezeket néhány portál, és így a hirdetők is használják. Fontos tudni, hogy ezek pontos jelentését jogszabály nem határozza meg, tehát szubjektív, hogy ki mit gondol duplakomfortosnak vagy luxusnak.
Összkomfortos jelentése
Összkomfortos az a lakás, amely legalább
a) 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel (ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel), fürdőhelyiséggel és WC-vel;
b) közművesítettséggel (villany- és vízellátással, szennyvíz-elvezetéssel);
c) melegvíz-ellátással (táv-, tömb-, egyedi központi, etage melegvíz-ellátással, villanybojlerrel, gáz vízmelegítővel); és
d) központos fűtési móddal (táv-, egyedi központi vagy etage fűtéssel)
rendelkezik.
Most már pontosan látod, mi az összkomfortos jelentése. Itt vegyük észre, hogy ha egy ingatlanban nincsen szennyvíz-elvezetés, akkor hiába felel meg az összes többi fenti feltételnek, nem tekinthetjük összkomfortosnak!
Komfortfokozatok: Mi a komfortos lakás jelentése?
Komfortos az a lakás, amely legalább
a) 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel (ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel), fürdőhelyiséggel és WC-vel;
b) közművesítettséggel;
c) melegvíz-ellátással; és
d) egyedi fűtési móddal (szilárd- vagy olajtüzelésű kályhafűtéssel, elektromos hőtároló kályhával, gázfűtéssel)
rendelkezik.
Amire itt felhívom a figyelmedet az a fűtési mód, ugyanis ebben különbözik az összkomfortos és a komfortos ingatlan egymástól. Tudtad, hogy a gázkonvektoros fűtés egyedi fűtésnek minősül? Nos, igen. Mit jelent ez? Azt, hogy a konvektoros lakások nem összkomfortosak, hanem komfortosak.
Komfortfokozatok: Félkomfortos
Félkomfortos az a lakás, amely a komfortos lakás követelményeinek nem felel meg, de legalább
a) 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel (ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel), továbbá fürdőhelyiséggel vagy WC-vel;
b) közművesítettséggel (legalább villany- és vízellátással); és
c) egyedi fűtési móddal
rendelkezik.
Komfortfokozatok: Komfort nélküli
Komfort nélküli az a lakás, amely a félkomfortos lakás követelményeinek nem felel meg, de legalább
a) 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel (ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel), WC használatával, és
b) egyedi fűtési móddal rendelkezik, valamint
c) a vízvétel lehetősége biztosított.
Mit jelent a szükséglakás?
Szükséglakás az olyan helyiség (helyiségcsoport), amelynek (amelyben legalább egy helyiségnek)
a) alapterülete 6 négyzetmétert meghaladja;
b) külső határoló fala legalább 12 centiméter vastag téglafal vagy más anyagból épült ezzel egyenértékű fal;
c) ablaka vagy üvegezett ajtaja van; továbbá
d) fűthető; és
e) WC használata, valamint a vízvétel lehetősége biztosított.
Duplakomfortos jelentése
Sokszor használják a duplakomfort kifejezést az ingatlanhirdetésekben. A szokásjog alapján ennek az a jelentése, hogy nem egy, hanem két fürdőszoba van az adott lakóingatlanban, illetve kettő vagy több WC van. Hivatalosan vagyis jogszabályban rögzítetten nincsen ilyen komfortfokozat, azonban az ingatlan.com meghonosította, és ezért elterjedt.
A minap futottam bele olyan hirdetésbe, amit magánszemély hirdetett. A házban két fürdőszoba van, és a fűtése gázkonvektoros. Jogszabály szerint ez komfortos lenne, viszont a hirdető duplakomfortosnak hirdette.
Igaziból mindenki döntse el vérmérséklete szerint, hogyan sorolja be ingatlanát! Ebből a cikkből láthatod, mit mond ki a jogszabály. Viszont dönthetsz úgy is, hogy nem akarod magad a többi hirdetéshez viszonyítva versenyhátrányba hozni, és ezrét „alkalmazkodsz” a piaci szokásokhoz.
Luxus lakás
A luxus lakás fogalmát sem határozza meg jogszabály, és meglehetősen nagy szabadsággal használják ezt a jelzős szerkezetet a lakáspiacon. Vagyis ez egy meglehetősen szubjektív fogalom.
Amikor luxus ingatlanról van szó, nem arra kell gondolni, hogy van benne egy sarokkád, vagy szép a kilátás, vagy akár, hogy csodagépekkel van tele. Ennél sokkal több kell, de persze sokakat ez nem gátol abban, hogy így minősítse ingatlanát.
Sokkal inkább több szempontnak is meg kell felelnie egy luxus ingatlannak. A teljesség igénye nélkül egy ingatlant akkor nevezhetünk luxus szintűnek, amennyiben az alábbiak közül a lehető legtöbb vonatkozásában kiemelkedően teljesít:
- Lokáció
- Panoráma
- Környezetetudatosság
- Okos otthon
- Kivitelezés
- Stílus
Magyari Éva
ingatlan- és home staging szakértő
Kiemelt kép forrása: canva.com