Mi az ingatlan hasznos alapterülete?

Szerző: | 2025.02.19.

Azt a címet is adhattam volna ennek a cikknek, hogy Hányféle alapterülete van egy lakóingatlannak? A válasz: többféle. A sokféle alapterület fogalom között próbálok rendet tenni, hogy érthető legyen ingatlaneladóknak és vevőknek egyaránt. A következőkről lesz szó: bruttó alapterület, nettó alapterület, hasznos alapterület és redukált alapterület.

Arra is felhívom a figyelmet, hogy mivel nem egyértelmű az alapterület témában több minden, ez lehetőséget ad az eladóknak és a vevőknek is, hogy saját érdeküknek megfelelően számolják azt.

Fontos hangsúlyoznom, hogy a különböző alapterületek témáját itt most kifejezetten az ingatlan-adásvétel szempontjából vizsgálom meg.

Miért fontos az ingatlan alapterülete?

Azért, mert az ingatlan értékét jelentősen befolyásolja annak mérete. Ugyanis egy ingatlan értékét három dolog határozza meg a legnagyobb mértékben:

  1. a lokáció, vagyis az, hogy hol található
  2. a mérete, vagyis az alapterülete
  3. az állapota

Na, de melyik alapterület számít? A bruttó, a nettó, a hasznos vagy a redukált?

Nézzük először is a jogszabályi hátteret!

Hasznos alapterületre vonatkozó jogszabályok

2025. január 2-től már nem az OTÉK (vagyis a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről), hanem a TÉKA (azaz 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról) határozza meg az építésekkel kapcsolatos szabályokat és fogalmakat. Az OTÉK 2024. december 31-én hatályát vesztette,

Ezen kívül van egy másik, új jogszabály, aminek az ismerete fontos még e téma szempontjából. Ez magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény. Ennek a törvénynek az Értelmező rendelkezései, a 16. paragrafus tartalmazza az olyan fogalommeghatározásokat, mint bruttó, nettó és hasznos alapterület.

Bruttó és nettó alapterület

Az előbb említett, a magyar építészetről szóló törvény alapján:

Bruttó alapterület: épületszerkezetek alapterületével növelt nettó alapterület;

Nettó alapterület: helyiség vagy épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott tér vízszintes vetületben számított területe;

Bruttó alapterületbe tehát beleszámít a külső határoló falak és a belső válaszfalak vastagsága is. Az ingatlan nettó alapterületébe beleszámít minden helyiség alapterülete, a falak belső kontúrján belül mérve.

Amikor eladóként alaprajzot készítesz (és kérlek, készíts!), akkor az alaprajzon a nettó területeket tüntesd fel!

Hasznos alapterület fogalma

Az említett jogszabály szerint:

Hasznos alapterület a nettó alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.

Hasznos alapterület van az ingatlanhirdetésben?

Nem. Pontosabban nem tudjuk. Attól függ, hogy mit gondolt az eladó, aki feladta a hirdetést, illetve az ingatlanos, aki hirdeti. Semmi nem köti meg senkinek a kezét, hogy milyen számot írjon a hirdetésbe.

A különböző alapterület fogalmakat és azok közti különbségét az ingatlaneladók nagy része nem ismeri.

Hasznos alapterület CSOK Plusz szempontjából

A CSOK Plusz hitelprogramról szóló kormányrendelet az Értelmező rendelkezések részben a következő módon határozza meg, hogy mit tekint hasznos alapterületnek:

Hasznos alapterületbe a lakáson belül közvetlenül megközelíthető, következő helyiségek alapterületének összege számít bele:

  • előszoba, közlekedő,
  • nappali,
  • hálószoba,
  • étkező,
  • konyha, étkezőkonyha,
  • fürdőszoba,
  • WC,
  • kamra, tároló,
  • gardrób,
  • mosókonyha,
  • kazánhelyiség és
  • egyéb fűthető helyiség, ide nem értve a gépjárműtárolót és a pinceszinti helyiséget

Ne dobj ki milliókat az ablakon! -könyv az ingatlaneladásról

Redukált alapterület

Redukált terület fogalmát az értékbecslésben használjuk. Nem szakmabeliek ezt a kifejezést nem ismerik. Röviden a lényeg a következő. A különböző épületrészeket az értékbecslés céljából egyneműsíteni kell, azok funkciója, hasznossága és előállítási költsége szempontjából. Ezért például egy garázs alapterülete nem számítható egyenértékűnek a lakóhelyiségek területével.

Ennél a példánál maradva, a nappali területét 100%-ban beszámítjuk értékbecslésnél, viszont egy garázs alapterületét általában 50%-ban. Amikor valamennyi helyiség esetén megtörténik ez a redukció, akkor kijön az ingatlan redukált alapterülete.

A hasznos és a redukált alapterületek nem feltétlenül egyeznek meg. Különösen többszintes házaknál lehet nagy különbség a hasznos és redukált alapterület között. A redukciónak nincsenek jogszabályban rögzített szabályai. Szakmai szokások vannak, de az egyes értékbecslők eltérően redukálhatnak. Az értékbecslő cégeknek ugyanis megvan a maguk szabálykönyve, ami egy belső dokumentum.

Tulajdoni lap szerinti méret

A fenti sokféleség alapján felmerülhet a kérdés a kedves olvasóban, hogy na de akkor, mi van a tulajdoni lapon található mérettel. Lakások esetében a tulajdoni lapon szereplő méretet használják és fogadják el különböző eljárásoknál. Például ingatlan-adásvétel esetén is az ügyvéd a tulajdoni lapon, vagyis az ingatlan-nyilvántartásban szereplő méretet írja be az adásvételi szerződésbe. Ettől még annak az ingatlannak a nettó alapterülete lehet kisebb és nagyobb is.

Miért mondom azt, hogy lakások esetében? Azért, mert házak esetében a tulajdoni lapon a telek méretét tüntetik fel. Ezt nagyon fontos tudni! Ennek nagy jelentősége van a hirdetésnél, mert ez esetben nagyon el tudnak szabadulni az eladói és ingatlanközvetítői fantáziák, és mindent is beleszámolnak abba az alapterületbe, amit meghirdetnek.

Sajnos a házak alapterülete sehol sincs nyilvántartva. Véleményem szerint ez a magyar lakáspiac egyik súlyos hiányossága, sok egyéb mellett.

Milyen alapterületet írjak a hirdetésbe?

A fentiekben leírtak alapján jogos a kérdésed. Erre vonatkozóan nincsen egységes piaci szokás vagy piaci szabály.

Ezt tartom helyes gyakorlatnak:

  1. Lakások esetén a hirdetés alapadatainak megadásánál mindig a tulajdoni lap szerinti méretet írjuk! Ezen kívül mérjük le vagy méressük le lézeres mérővel valamennyi helyiséget! Majd pedig a szöveges részben írjuk le, hogy mekkora az egyes helyiségeknek az 1,90 m feletti a nettó alapterülete! Amennyiben a hasznos alapterület és a nettó alapterület eltér, akkor érdemes mindkettőt lemérni, és a hirdetési szövegben részletezni.
  2. Házak esetén hasonlóképpen mérjük le valamennyi helyiséget, és az 1,90 m feletti lakóhelyiségek alapterületét összegezve kiszámolt nettó összes alapterületet írjuk a hirdetés alapadataiba! Ezen kívül a hirdetési szövegben teljes részletességgel soroljuk fel a szintenkénti, helyiségenkénti méreteket! Továbbá adjuk meg a melléképületek méreteit is! Tehát a szövegben az ingatlan valamennyi fedett és nem fedett nettó alapterülete szerepeljen!

Amire nyomatékosan szeretném az eladók figyelmét felhívni: a vevők nem alapterületet vesznek, hanem egy számukra megfelelően funkcionáló otthont! Egy olyan ingatlant, amely a lakók számát és életvitelét kellően kiszolgálják. Hiába fogod 200 m2-esnek hirdetni a háromszintes házadat, amelyben mindössze 3 szoba van, és a lakóhelyiségek mérete mindössze 100 m2 – a vevő ezt észre fogja venni. Az ő szemében ez nem 200 m2-es.

Mire figyelj ingatlan-adásvételnél?

Eltérők az érdekek. A vevő teljesen érthető módon szeretné a lehető legpontosabban tudni a vásárolt ingatlan alapterületét. Ha azt mondják neki, hogy 100 m2-es az ingatlan, akkor jogosan szeretné, hogy az tényleg 100 m2 legyen, és nem kevesebb. Vagyis nem szeretné, hogy magasabb vételárat fizessen a valótlan alapterület miatt. Hiszen már néhány négyzetméter is milliós ár különbözetet jelent.

Az eladó pedig azt szeretné, hogy a lehető legnagyobb alapterületet tudja „felmutatni”, hiszen akkor magasabb lesz a vételár.

Amennyiben vevő vagy: nagyon figyelj oda a hasznos és nettó alapterületre! Ház esetén kérd el az építész által készített műszaki rajzot! Illetve mérj le minden egyes helyiséget!

Ha pedig eladó vagy: légy korrekt! A rendelkezésre álló műszaki dokumentumokat mutasd meg a vevőnek, illetve mérd le pontosan az egyes helyiséget és tájékoztasd erről is tisztességesen a vevődet!

Összegezve az alapterület fogalmakkal kapcsolatos dilemmákat, ingatlan-adásvételnél ezeket érdemes tudni:

  • A bruttó alapterület a legnagyobb, ennek részhalmaza a nettó alapterület, és ennek részhalmaza a hasznos alapterület.
  • Nincs rá szabály, hogy melyik alapterületet használja az ingatlan hirdetője.
  • A redukált alapterületnek az értékbecslésnél van szerepe.
  • A lakások tulajdoni lapján szereplő méret nem biztos, hogy nettó alapterület, de akkor is ez a hivatalos adat.
  • Különösen házaknál lehet nagy eltérés a különböző fajta alapterületek között.
  • Ha vevőként biztosra akarsz menni, akkor mérd le a helyiségek nettó alapterületét!

    Magyari Éva
    ingatlan- és home staging szakértő
    Ingatlanangyal

    Kiemelt kép forrása: Anete Lusina fotója a pexels.com-on

    Magyari Éva, ingatlan eladási tanácsadó

    Magyari Éva vagyok, ingatlan-tanácsadó. Ingatlaneladóknak segítek, hogy a legjobb áron adják el ingatlanukat.

    Legfrissebb cikkek

    Villamos biztonsági felülvizsgálat szerepe ingatlaneladásnál

    Bár kötelező lenne, mégis elmarad az ingatlan adásvételek nagy részénél. Mi ez? A villamos biztonsági felülvizsgálat, rövidítve VBF. Ebben cikkben ennek a tudnivalóról lesz szó. A villamos biztonsági felülvizsgálat nem csak egy formalitás, nem csak egy felesleges...

    Öröklési illeték 2025: mennyit kell fizetni?

    Az öröklés témája nagy jelentőségű, hiszen jellemzően sokan örökség által jutnak hozzá egy jelentős vagyonhoz. Ezért mindenkinek hasznos tudni az örökösödési illeték szabályait.

    Home staging jelentése

    Fontosnak tartom, hogy az ingatlanukat eladni szándékozók megtudják, mi a home staging jelentése. Ebben a cikkben az alapokról írok.

    Szentendrei kőház eladása

    Egy szentendrei hangulatos kőház eladásának történetét mutatom be, sok képpel illusztrálva, hogy honnan hova jutottunk. Az eredményről és a siker tényezőiről is olvashatsz.

     Vélemények

    Ingatlan témák