Villamos biztonsági felülvizsgálat szerepe ingatlaneladásnál

Szerző: | 2025.04.26.

Bár kötelező lenne, mégis elmarad az ingatlan adásvételek nagy részénél. Mi ez? A villamos biztonsági felülvizsgálat, rövidítve VBF. Ebben cikkben ennek a tudnivalóról lesz szó. A villamos biztonsági felülvizsgálat nem csak egy formalitás, nem csak egy felesleges papír. Tényleg fontos több szempontból is. Olvass tovább, hogy ezzel is tisztában légy!

Mi az a villamos biztonsági felülvizsgálat?

A vonatkozó rendelet szerint: ” A villamos biztonsági felülvizsgálat a villamos berendezések olyan részletes – a méréseket és azok számszerű eredményének kiértékelését is tartalmazó – különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá a villamos berendezés első ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát.

Amint a rendelet szövege ezt meghatározza: szakképzettséget igényel ennek a feladatnak az ellátása.

Mikor kell a VBF?

Sokan nem tudják, hogy mikor kell elvégeztetni a VBF-et, vagyis a villamos biztonsági felülvizsgálatot. Bár ez az cikk az ingatlaneladás szempontjából íródott, alább felsorolom valamennyi esetet, amikor szükség van rá:

  1. Új berendezés létesítésekor – az első üzembe helyezés előtt.
  2. Időszakosan – a berendezés típusától és használati körülményeitől függően. Lakóépületeknél 6 évente, munkahelyi berendezéseknél 3 évente.
  3. Bérbeadás vagy tulajdonosváltás esetén – amennyiben nincsen 6 éven belül készült érvényes minősítő irat.
  4. Átalakítás, javítás után.
  5. Rendkívüli eseményt követően – pl. tűz, vízkár vagy egyéb meghibásodás után.

Miért fontos a villamos biztonsági felülvizsgálat ingatlaneladáskor?

Ingatlan-adásvétel során, az elektromos rendszer állapota kulcsfontosságú szempont lehet mindkét fél számára. A következő okok miatt érdemes elvégezni a VBF felülvizsgálatot:

  1. Biztonság biztosítása: Egy hibás elektromos rendszer tűz- és balesetveszélyt jelenthet. Az ellenőrzéssel minimalizálhatók ezek a kockázatok.
  2. Ingatlan értéknövelés: Az érvényes VBF tanúsítvány bizonyítja az ingatlan megfelelő állapotát, ami növelheti annak piaci értékét.
  3. Jogszabályi megfelelés: A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet szerint bizonyos esetekben a villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzése kötelező lehet, különösen nagyobb ingatlanok vagy társasházak esetében.

VBF és az eladó szavatossága

Használt lakás esetében az ingatlaneladó jog- és kellékszavatossággal tartozik az ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmas voltáért. Az eladó felelős az általa értékesített lakás vagy ház szerződésben rögzített vagy jogszabályban elvárt állapotáért teljesítéskor.

Mennyi ideig? 5 évig.

A jogszavatosság ingatlan-adásvételénél azt jelenti, hogy ha harmadik személy jogi akadályt gördít a vevő tulajdonjogának megszerzése elé, akkor az eladónak kötelessége az akadályt elhárítani.

A kellékszavatosság azt jelenti, hogy az eladó felelős az általa értékesített lakás vagy ház szerződésben rögzített, vagy jogszabály által elvárt állapotáért. A teljesítéskor meglévő hibáért felelünk eladóként. Nem felelünk a jól látható hibákért és azokért sem, amelyeknek a vevő a tudatában volt. Ezért kell ezeket beleírni a szerződésbe!

Itt jön be a képbe a VBF. Ugyanis ha elvégeztetjük a villamos biztonsági felülvizsgálatot, akkor az arról készült dokumentum rögzíti a villamos vezetékhálózat állapotot. Ezt az eladó átadja a vevőnek, vagyis tájékoztatja az ingatlan ezen vonatkozásáról. Így ez később nem képezheti szavatossági vita tárgyát.

Hogyan zajlik a felülvizsgálat?

A villamos biztonsági felülvizsgálatot végző szakember a következőket vizsgálja:

  • Vezetékhálózat: A vezetékek állapota, terhelhetősége és szigetelése.
  • Elosztóberendezések: Biztosítók, kapcsolók, és egyéb elosztók helyes működése.
  • Földelési rendszer: A földelés megléte és megfelelősége.
  • Feszültségmérés: Az elektromos rendszer működési paramétereinek ellenőrzése.

A vizsgálat végén tanúsítványt állítanak ki. A VBF tanúsítás kétféle lehet: „Megfelelt” vagy „Nem megfelelt”.

Eladható a nem megfelelő minősítésű lakás is

Fontos hangsúlyozni, hogy akkor is eladható és bérbeadható egy lakóingatlan, ha „Nem megfelelt” a tanúsítás.  Adásvételnél az ellenőrzési dokumentum átadásával az eladó eleget tesz tájékoztatási kötelezettségének. Ennek következtében a vevő tisztában lesz azzal, hogy milyen az ingatlanban az elektromos hálózat és a berendezések állapota, és ha szükséges, mit kell kijavítani. Ha így is üzemelteti azokat, a saját felelősségére teszi.

A villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzése és a tanúsítás dokumentációjának az átadása a vevőnek az eladó szavatossága szempontjából kulcsfontosságú. Amennyiben 6 éven belül készült már ilyen, és nem történt változás az elektromos hálózatban, akkor azt a dokumentációt kell átadnod. Ha pedig nem készült 6 éven belül, akkor eladóként el kell végeztetned a villamos biztonsági felülvizsgálatot.

Milyen szakember végezheti a VBF-et?

A villamos biztonsági felülvizsgálatot csak megfelelő képesítéssel rendelkező villamos szakemberek végezhetik el. Olyanok, akik megfelelnek a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet előírásainak. Ez alapján a villamos biztonsági felülvizsgálatot csak olyan személy végezhet, aki rendelkezik a jogszabályban előírt szakképesítéssel és érvényes villamos biztonsági felülvizsgálói jogosultsággal. A vizsgálatot követően ő állítja ki a tanúsítványt, amely az elektromos hálózat állapotát összegzi a vonatkozó vizsgálati szempontok szerint.

Villamos biztonsági felülvizsgálat árak

Lakások esetén a következő díjak jellemzők.

A VBF felülvizsgálat díja több tényezőtől függ, például az ingatlan méretétől, az elektromos rendszer összetettségétől, valamint az esetlegesen szükséges javításoktól. Budapesten a VBF árak 50 000 – 60 000 forinttól kezdődnek.

Az ingatlan mérete nagy mértékben befolyásolja a díjat. Személyes tapasztalatom Farkas Gábor villamos biztonsági felülvizsgálóval van, aki rendelkezik a megfelelő végzettséggel ehhez a munkához. Ő Budapesten dolgozik. Az alapdíja: 60 000 Ft, ami 50 vizsgálati pontig érvényes. Amennyiben ennél több vizsgálati pont van, akkor további 600 Ft/vizsgálati pont díj merül fel.

Vajon mi számít vizsgálati pontnak? A következők:
– lámpakiállások
– fix bekötésű eszközök (pl. sütő, főzőlap, elszívó, klíma, riasztó)
– konnektorcsoportok (3 egymás mellett lévő konnektor 1 pontnak számít)

Településektől függően is eltérhet a VBF díja függően attól, hány szakember nyújtja ezt a szolgáltatást.

Szerző:

Magyari Éva @Ingatlanangyal
ingatlan-tanácsadó

Kiemelt kép forrása: Ranjeet a Pexels.com-on

Magyari Éva, ingatlan eladási tanácsadó

Magyari Éva vagyok, ingatlan-tanácsadó. Ingatlaneladóknak segítek, hogy a legjobb áron adják el ingatlanukat.

Legfrissebb cikkek

Öröklési illeték 2025: mennyit kell fizetni?

Az öröklés témája nagy jelentőségű, hiszen jellemzően sokan örökség által jutnak hozzá egy jelentős vagyonhoz. Ezért mindenkinek hasznos tudni az örökösödési illeték szabályait.

Home staging jelentése

Fontosnak tartom, hogy az ingatlanukat eladni szándékozók megtudják, mi a home staging jelentése. Ebben a cikkben az alapokról írok.

Szentendrei kőház eladása

Egy szentendrei hangulatos kőház eladásának történetét mutatom be, sok képpel illusztrálva, hogy honnan hova jutottunk. Az eredményről és a siker tényezőiről is olvashatsz.

 Vélemények

Ingatlan témák