Bár kötelező lenne, mégis elmarad az ingatlan adásvételek nagy részénél. Mi ez? A villamos biztonsági felülvizsgálat, rövidítve VBF. Ebben cikkben ennek a tudnivalóról lesz szó. A villamos biztonsági felülvizsgálat nem csak egy formalitás, nem csak egy felesleges papír. Tényleg fontos több szempontból is. Olvass tovább, hogy ezzel is tisztában légy!
Mi az a villamos biztonsági felülvizsgálat?
A vonatkozó rendelet szerint: ” A villamos biztonsági felülvizsgálat a villamos berendezések olyan részletes – a méréseket és azok számszerű eredményének kiértékelését is tartalmazó – különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá a villamos berendezés első ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát.
Amint a rendelet szövege ezt meghatározza: szakképzettséget igényel ennek a feladatnak az ellátása.
Mikor kell a VBF?
Sokan nem tudják, hogy mikor kell elvégeztetni a VBF-et, vagyis a villamos biztonsági felülvizsgálatot. Bár ez az cikk az ingatlaneladás szempontjából íródott, alább felsorolom valamennyi esetet, amikor szükség van rá:
- Új berendezés létesítésekor – az első üzembe helyezés előtt.
- Időszakosan – a berendezés típusától és használati körülményeitől függően. Lakóépületeknél 6 évente, munkahelyi berendezéseknél 3 évente.
- Bérbeadás vagy tulajdonosváltás esetén – amennyiben nincsen 6 éven belül készült érvényes minősítő irat.
- Átalakítás, javítás után.
- Rendkívüli eseményt követően – pl. tűz, vízkár vagy egyéb meghibásodás után.
Miért fontos a villamos biztonsági felülvizsgálat ingatlaneladáskor?
Ingatlan-adásvétel során, az elektromos rendszer állapota kulcsfontosságú szempont lehet mindkét fél számára. A következő okok miatt érdemes elvégezni a VBF felülvizsgálatot:
- Biztonság biztosítása: Egy hibás elektromos rendszer tűz- és balesetveszélyt jelenthet. Az ellenőrzéssel minimalizálhatók ezek a kockázatok.
- Ingatlan értéknövelés: Az érvényes VBF tanúsítvány bizonyítja az ingatlan megfelelő állapotát, ami növelheti annak piaci értékét.
- Jogszabályi megfelelés: A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet szerint bizonyos esetekben a villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzése kötelező lehet, különösen nagyobb ingatlanok vagy társasházak esetében.
VBF és az eladó szavatossága
Használt lakás esetében az ingatlaneladó jog- és kellékszavatossággal tartozik az ingatlan rendeltetésszerű használatra alkalmas voltáért. Az eladó felelős az általa értékesített lakás vagy ház szerződésben rögzített vagy jogszabályban elvárt állapotáért teljesítéskor.
Mennyi ideig? 5 évig.
A jogszavatosság ingatlan-adásvételénél azt jelenti, hogy ha harmadik személy jogi akadályt gördít a vevő tulajdonjogának megszerzése elé, akkor az eladónak kötelessége az akadályt elhárítani.
A kellékszavatosság azt jelenti, hogy az eladó felelős az általa értékesített lakás vagy ház szerződésben rögzített, vagy jogszabály által elvárt állapotáért. A teljesítéskor meglévő hibáért felelünk eladóként. Nem felelünk a jól látható hibákért és azokért sem, amelyeknek a vevő a tudatában volt. Ezért kell ezeket beleírni a szerződésbe!
Itt jön be a képbe a VBF. Ugyanis ha elvégeztetjük a villamos biztonsági felülvizsgálatot, akkor az arról készült dokumentum rögzíti a villamos vezetékhálózat állapotot. Ezt az eladó átadja a vevőnek, vagyis tájékoztatja az ingatlan ezen vonatkozásáról. Így ez később nem képezheti szavatossági vita tárgyát.
Hogyan zajlik a felülvizsgálat?
A villamos biztonsági felülvizsgálatot végző szakember a következőket vizsgálja:
- Vezetékhálózat: A vezetékek állapota, terhelhetősége és szigetelése.
- Elosztóberendezések: Biztosítók, kapcsolók, és egyéb elosztók helyes működése.
- Földelési rendszer: A földelés megléte és megfelelősége.
- Feszültségmérés: Az elektromos rendszer működési paramétereinek ellenőrzése.
A vizsgálat végén tanúsítványt állítanak ki. A VBF tanúsítás kétféle lehet: „Megfelelt” vagy „Nem megfelelt”.
Eladható a nem megfelelő minősítésű lakás is
Fontos hangsúlyozni, hogy akkor is eladható és bérbeadható egy lakóingatlan, ha „Nem megfelelt” a tanúsítás. Adásvételnél az ellenőrzési dokumentum átadásával az eladó eleget tesz tájékoztatási kötelezettségének. Ennek következtében a vevő tisztában lesz azzal, hogy milyen az ingatlanban az elektromos hálózat és a berendezések állapota, és ha szükséges, mit kell kijavítani. Ha így is üzemelteti azokat, a saját felelősségére teszi.
A villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzése és a tanúsítás dokumentációjának az átadása a vevőnek az eladó szavatossága szempontjából kulcsfontosságú. Amennyiben 6 éven belül készült már ilyen, és nem történt változás az elektromos hálózatban, akkor azt a dokumentációt kell átadnod. Ha pedig nem készült 6 éven belül, akkor eladóként el kell végeztetned a villamos biztonsági felülvizsgálatot.
Milyen szakember végezheti a VBF-et?
A villamos biztonsági felülvizsgálatot csak megfelelő képesítéssel rendelkező villamos szakemberek végezhetik el. Olyanok, akik megfelelnek a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet előírásainak. Ez alapján a villamos biztonsági felülvizsgálatot csak olyan személy végezhet, aki rendelkezik a jogszabályban előírt szakképesítéssel és érvényes villamos biztonsági felülvizsgálói jogosultsággal. A vizsgálatot követően ő állítja ki a tanúsítványt, amely az elektromos hálózat állapotát összegzi a vonatkozó vizsgálati szempontok szerint.
Villamos biztonsági felülvizsgálat árak
Lakások esetén a következő díjak jellemzők.
A VBF felülvizsgálat díja több tényezőtől függ, például az ingatlan méretétől, az elektromos rendszer összetettségétől, valamint az esetlegesen szükséges javításoktól. Budapesten a VBF árak 50 000 – 60 000 forinttól kezdődnek.
Az ingatlan mérete nagy mértékben befolyásolja a díjat. Személyes tapasztalatom Farkas Gábor villamos biztonsági felülvizsgálóval van, aki rendelkezik a megfelelő végzettséggel ehhez a munkához. Ő Budapesten dolgozik. Az alapdíja: 60 000 Ft, ami 50 vizsgálati pontig érvényes. Amennyiben ennél több vizsgálati pont van, akkor további 600 Ft/vizsgálati pont díj merül fel.
Vajon mi számít vizsgálati pontnak? A következők:
– lámpakiállások
– fix bekötésű eszközök (pl. sütő, főzőlap, elszívó, klíma, riasztó)
– konnektorcsoportok (3 egymás mellett lévő konnektor 1 pontnak számít)
Településektől függően is eltérhet a VBF díja függően attól, hány szakember nyújtja ezt a szolgáltatást.
Szerző:
Magyari Éva @Ingatlanangyal
ingatlan-tanácsadó
Kiemelt kép forrása: Ranjeet a Pexels.com-on