Energetikai besorolások

Szerző: | 2025.06.21.

2022 júliusa előtt a magyar lakosság nagy része azt se tudta, mi fán terem az energetikai besorolás. Aztán, mikor beütött az energiaválság, hirtelen égető lett ez a téma. Ekkor vezették be az elhíresült rezsi határokat. Az embereket érthető módon érzékenyen érintette az új rendelkezés, ami miatt emelkedett az áramért vagy gázért fizetendő díj.

Energetikai besorolás, energia besorolás, energia hatékonyság, energiaosztály – mindennapi beszéd témává váltak. Mivel minden csoda három napig tart, mindenki megszokta, hogy 140 m3/hó gáz fogyasztás, illetve 210 kwh/hó villanyáram használat felett magasabb díjakat kell fizetni

Mit jelent az energetikai besorolás?

Kezdjük azzal, hogy az energetikai besorolás a helyes kifejezés, de sokan helytelenül az energia besorolás vagy energiaosztály kifejezést használják, valószínűleg ugyanarra gondolva.

Mit is jelent az energetikai besorolás? Az épületek energetikai besorolása az ingatlan várható, becsült energiaigényét mutatja. Ha egy ingatlan jó besorolást kap, akkor az azt jelenti, hogy kevesebb energiát kell felhasználni az üzemeltetéséhez, mint egy ugyanolyan méretű, de rosszabb besorolású ingatlan esetében.

Milyen energetikai besorolások vannak?

2024-től egybetűs jelölések vannak: A+++ a legjobb és J a leggyengébb, összesen 12 energetikai besorolás van.

A legjobbak az A energetikai besorolású osztályok. Ezek közül is az A+++ energetikai besorolás jelenti a legjobbat, vagyis a „minimális energiaigényű” minősítést, amit csak a legmagasabb energiahatékonyságú ingatlanok kaphatják. A legrosszabb osztályokat, ilyen az I és a J, pedig jellemzően a súlyosan elavult, rendkívül energiapazarló lakások, házak és egyéb létesítmények.

Az alábbi táblázat a jelenleg, 2024-től hatályos energetikai besorolást mutatja.

energetikai besorolás
Hatályos energetikai besorolási osztályok
Forrás: Országos Tanúsító Központ

Mit jelentenek az egyes energiaosztályok?

Nézzük a 12 besorolást a legjobbtól a legrosszabb felé haladva!

A+++ energetikai besorolás

A+++ energiaosztály jelentése: legmagasabb szint – nulla energia igényű, illetve fogyasztású épületek, amelyek energiafogyasztása teljes mértékben megújuló energiával van fedezve.

A++ energetikai besorolás

Az „A++” energetikai besorolás a legjobb osztályok egyike, ezek az épületek energetikailag hatékonyak, minimális energiafogyasztásúak. Aösszesített energetikai jellemzője a követelményérték 0 és 50%-a közé esik.

A+ energetikai besorolás

Az „A+” energetikai besorolás a legjobb osztályok egyike, ezek az épületek energetikailag hatékonyak, minimális energiafogyasztásúak. Ez a kategória használatos a korábbi AA+ helyett, ugyanis a régi, dupla betűs besorolásokat kivezették.

Honnan tudható meg egy ingatlan energetikai besorolása?

Az energetikai besorolás az energetikai tanúsítványból tudható meg, amely az ingatlan eladás kötelező kelléke 2012 óta. Amennyiben nem készült még energetikai tanúsítvány egy ingatlanról, akkor az egyetlen módja annak, hogy megtudd, mely energetikai besorolási osztályba tartozik az, hogy csináltatsz egy ilyen tanúsítványt. Erről bővebben itt olvashatsz.

Amennyiben jelentős átalakítás, felújítás, korszerűsítés történik egy ingatlanon vagy ingatlanban, akkor a korábbi energetikai besorolás (amennyiben az tudható) már nem érvényes, és új tanúsítást kell végezni. Logikus, hogy energetikai korszerűsítés után jobb besorolást kap/hat az ingatlan.

A tanúsítványokat az Országos Építésügyi Nyilvántartás adatbázisában tartják nyilván, ahonnan az energetikai tanúsítvány lekérdezése lehetséges. Azonban ehhez szükséges a tanúsítvány HET száma. Ha valaki ezt nem tudja, akkor azt sem tudja ellenőrizni, hogy milyen energetikai besorolású a szóban forgó ingatlan.

Milyen a magyar ingatlanok energiahatékonysága?

Nézzük meg a magyar ingatlanok energiahatékonyságát! Magyarországon kb. 4,6 millió lakóingatlan van. Ezek háromnegyede 1980 előtt épült a kor technológiai szintjén, amikor nem voltak még energetikai elvárások. De már jóideje vannak! Az energetikai hatékonysági tanúsítványok statisztikai szerint az átlag magyar lakás energetikai besorolása FF, más számítások szerint HH, ami tragikus.

Egy kis adalék ehhez. A becslések alapján a használt, lakott ingatlanok közül mintegy 600 ezer konvektorral fűtött, míg 200 ezer ingatlannál gázkonvektorokat és fatüzelést egyaránt használnak. A hazánkban jelenleg is üzemben lévő gázkonvektorok száma becslések alapján elérheti a 2,5-3 milliót. Szakértők szerint a gázkonvektoros fűtés az egyik legkevésbé hatékony fűtési megoldás, hiszen ezek legnagyobb teljesítményüknél 78-85 százalékos üzemi hatásfok mérhető, ugyanakkor 20 százalékos teljesítmény alatt gyakran nem képesek fűteni, vagyis a gáz égés nélkül a szabadba távozik.

Magyarországon a teljes energiafelhasználás és a szén-dioxid-kibocsátás több mint 40 százalékát az épületek adják, így részben a lakóingatlanok számlájára írható. Amint a fentiekből következik, a magyarországi épületállomány elavult, ráadásul az elmúlt időszakban az úgynevezett mélyfelújítások – a komplex, szakmai tervekkel alátámasztott energetikai modernizációk – aránya tartósan egy százalék alatt volt.

Milyen energetikai felújítások történtek eddig?

A MEHI (Magyar Energiahatékonysági Intézet) szerint: „ A felmérés alapján 2016–2020 között becsléseink szerint országos szinten 2500-3000 milliárd Ft-ot költöttünk energetikai felújításra, de ennek csak fele eredményezett érdemi energiamegtakarítást, azaz csak ebben az időszakban ezermilliárd forintos nagyságrendű volt az így kidobott pénz.” Szóval az ösztönzők hiányában az energetikai felújítások hatékonysága sem jó

Energetikai besorolás és az ingatlanár összefüggése

Magyar Energiahatékonysági Intézet vezetésével hazai szakértők egy egyedülálló kutatás keretében azt vizsgálták, hogyan változik a lakóingatlanok értéke azok energia hatékonysági besorolásának függvényében. A Központi Statisztikai Hivatal, a NAV és a Lechner Tudásközpont adatbázisainak összekapcsolásával 8000 családi ház esetében vizsgálták meg azok piaci árára ható tényezőket.

Ami a kutatás időbeliségét illeti: a 2019-ben eladott családi házak lakástranzakciós adatállományát vizsgálták meg és a kutatás eredményeit több helyen is publikálták 2022 elején. A teljes kutatási anyag megismerhető a KSH Statisztikai Szemlében megjelent publikációból.

Íme néhány a kutatás megállapításai közül. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a kutatás idején még AA-JJ skálán nevezték el az energiaosztályokat:

„Míg a jó energiakategóriájú családi házak nagyjából 15-20%-os prémiumot mutatnak a követelményrendszer „átlagos”, FF kategóriájához képest, addig a magas energiaigényű, alacsonyabb kategóriájú ingatlanok árában majdnem húsz százaléknyi csökkenés (diszkont) mutatkozik.”

árprémium energetikai felújítás esetén
Forrás: MEHI

„Eredményeink igazolják, hogy az energetikailag korszerűbb családi házak árában prémium mutatkozik, azaz a korszerűsítési felújítás árnövekedést eredményezhet. Megállapítható, hogy a legmagasabb kategóriák ártöbblete 50%-nál magasabb, de ha csak egy-két kategóriát lépünk fölfelé a legrosszabbhoz képest, már az is kimutatható ártöbbletet jelent. A statisztikai eredmények alapján arra is lehet következtetni, hogy a kisebb beavatkozások-hoz képest a nagyobb korszerűsítések relatíve jobban megtérülhetnek az ingatlanérték növekedésében.”

Bár a energiaválság, illetve az 2022-ben bevezetett rezsiszabályok miatt van némi pozitív elmozdulás, a ingatlanvásárlók jelentős része továbbra sem érzékeny arra, hogy milyen energetikai besorolású a megvásárlandó ingatlan. A legtöbb esetben, csak az ügyvédnél, az adásvételi szerződés aláíráskor tudják meg a vevők, amennyiben erre rákérdeznek, hogy milyen besorolású az ingatlan.

2022. júliusától a lakosság egy része azonnal reagált, és mindenféle alternatívákat keresnek az emberek. Próbáltak szabadulni a gáztól, próbálják csökkenteni ingatlanuk áram vagy gáz fogyasztását.

Mit lehet tenni? Energetikai korszerűsítés dióhéjban

Mit lehet tenni, hogy javítani szeretnéd ingatlanod energia hatékonyságát? Ezt történhez azért, mert nem szeretnél rengeteg pénzt fizetni rezsire, de hosszú távon arra is jó, hogy ingatlanod többet érjen.

Kezdjük a napelemmel, ami nagyot robbant 2022-ben. Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke többek között a következőket mondta akkoriban:

„Eddig azok telepítettek napelemes rendszert, akik az átlagnál nagyobb fogyasztással rendelkeztek, hiszen számukra sokkal gyorsabb a megtérülés. Amíg korábban mindenkire vonatkozott a rezsicsökkentés, a megtérülési idő 7-8 év volt. Most ez a szám gyakorlatilag megfeleződött az átlag feletti fogyasztóknál. A fűtésszámlákat a nemrég bejelentett intézkedések jobban érintik, így nagyon sokan elkezdtek menekülni a földgáztól a villamos energia felé. Ilyen alapú fűtési rendszereket szeretnének építeni, ami már napenergiával megoldható.

Mivel kishazánkban a dolgok gyorsan változnak, a rezsiszabályok megjelenése okozta nagy felbuzdulást egy újabb jogszabályi változás megakasztotta. 2022. október 13-án ugyanis a kormány bejelentette, hogy az új lakossági napelemes rendszerek nem tölthetnek majd vissza áramot a hálózatba, vagyis így nem kaphatnak cserébe olcsóbb áramot.

Mit javasol a szakértő?

Azoknak, akik szeretnének megszabadulni a régi konvektoros fűtéstől, de nem tudnak napenergiában gondolkodni, Kiss Ernő azt ajánlja, hogy split klímákat szereljenek fel. Ezek egyszerűen és olcsón telepíthetők, és teljesen alkalmasak a lakások fűtésére. Ehhez már lehet igényelni a kedvezményes H tarifát.

Erre a tarifára a hatósági árak 40 százalékkal csökkentett értéke vonatkozik a fűtési szezonban. Így kedvezményesen tudják üzemeltetni a fűtésüket: „A split klímákat kifejezetten ajánljuk. Ezzel sokkal jobban lehet hűteni-fűteni az ingatlant. Ezt követően meg lehet táplálni H tarifával, vagy akár egy napelemes rendszerhez is lehet csatlakoztatni” – mondta az Indexnek Kiss Ernő.

Van élet a napelemen kívül is

Természetesen a napelem csak egy dolog a több lehetőség közül, amivel javítani lehet egy ingatlan energia hatékonyságát.

Érdemes Hanis Ferencné, építőmérnök, energetikai tanúsító cikkét elolvasni e témában. A szakértő hölgy a következő felújítási sorrendet javasolja családi ház energetikai korszerűsítésekor:

– Padlás födém hőszigetelése.
– Nyílászáró csere.
– Külső falak hőszigetelése.
– Fűtés korszerűsítése.
– Pince, födém hőszigetelése.

Ne dobj ki milliókat az ablakon! -könyv az ingatlaneladásról

Ez a cikk azért íródott, hogy a lakóingatlanok piacán szereplőknek, eladóknak és vásárlóknak segítsen eligazodni az energetikai besorolás és energia hatékonyság témájában. Amennyiben az energetikai tanúsítvány érdekel, arról itt olvashatsz részletesen.

Magyari Éva
ingatlan-tanácsadó
Ingatlanangyal

A kiemelt kép forrása: Vivien Solar fotója a pexels.com.-om

Magyari Éva, ingatlan eladási tanácsadó

Magyari Éva vagyok, ingatlan-tanácsadó. Ingatlaneladóknak segítek, hogy a legjobb áron adják el ingatlanukat.

Legfrissebb cikkek

Ügyfélkapus tulajdoni lap lekérése 2025

Az ügyfélkapus tulajdoni lap lekérése online módon a leggyorsabb és egyben legegyszerűbb megoldás arra, hogy az ingatlaneladó ellenőrizze saját ingatlana tulajdoni lapját.

Pátyi családi ház eladása

Ennek a családi háznak az eladása referencia és egyúttal esettanulmány is, hogyan készítsük fel és adjuk el sikeresen ingatlanunkat. Praktikus tanácsok és tanulságok az ingatlan eladáshoz.

 Vélemények

Ingatlan témák