Milyen költségekkel kell számolni, ha ingatlant veszel 2024-ben?

Szerző: | Ingatlanvásárlás

Az ingatlanvásárlás nagy döntés és lépés az életünkben, legyen szó saját otthonunkról vagy befektetésről. Ami a pénzügyi vonzatát illeti, fontos, hogy ne csak az ingatlan árát vegyük figyelembe, amikor a költségvetést készítjük rá, hanem a teljes vásárlási folyamat költségeit is. Az ingatlanvásárlás költségei jelentős hatással lehetnek pénzügyi terveinkre és az ingatlan megszerzésének reális lehetőségére. Ebben a cikkben áttekintjük az ingatlanvásárlás során felmerülő költségeket, és kapsz néhány tanácsot a költségek minimalizálására.

A költségek között vannak elkerülhetetlenek és vannak olyanok is, amelyek szabadon választhatók. Az ingatlan vételára nem költség, hanem befektetés. Mindazonáltal ejtsünk róla néhány szót!

Az ingatlanvásárlás teljes költségvetésében az ingatlan vételára az első és legnyilvánvalóbb tétel. Ez az összeg a legnagyobb, és számos tényezőtől függ, mint például a méret, az elhelyezkedés és az ingatlan állapota. Fontos, hogy alaposan átgondoljuk, mennyit vagyunk hajlandók és képesek fizetni az ingatlanért.

Nézzük, milyen költségekkel kell számolni az ingatlan vételárán felül! Az alábbiakban az ingatlanvásárlással járó költségek 9 típusát vesszük sorra.

1. Ingatlanvásárlás költségei – Illeték

A vagyonszerzési illeték egy komoly összeg, úgyhogy mindenképpen kalkulálni kell vele. Amennyiben ingatlant veszel, fő szabályként az ingatlan vételárának 4%-át kell kifizetni az Adóhivatalnak. Ha tehát 40 millió Ft-ért veszel egy lakást, akkor 1,6 millió Ft-ot kell kifizetned, mert 40 000 000 x 0,04 = 1 600 000 Ft.

Azonban többféle illetékmentesség és illetékkedvezmény, valamint részletfizetési lehetőség is van. Az ezekről írt részletes cikkemet itt olvashatod el.

2. Ingatlanvásárlás költségei – Műszaki tanácsadó díja

Ház esetében kötelező, de lakásnál is javasolt, hogy legyen műszaki tanácsadód, akik elfogulatlanul, szakmai szempontok alapján elemzi ingatlant. Vannak most már olyan cégek, amelyek arra specializálódtak, hogy vásárlás előtt szakértői szemmel átvilágítják az adott ingatlant, hogy a vevő ne zsákba macskát vegyen.

Érdemes ezt az oldalt a házvásárlóknak megnézni: Kömkel – minden, ami családi ház. Ahogy ők mondják magukról: Építőipari tanácsadás kicsit szabadszájúan, de nagyon érthetően.

3. Ingatlanvásárlás költségei – Ingatlan tanácsadó díja

Ingatlanközvetítő bevonása esetén Magyarországon jellemzően az eladó fizeti az ingatlanközvetítői díjat, ami az ingatlan árának 2-5%-a lehet. Azonban vannak olyan ingatlaniroda, amelyik a jutalékát megfelezi az eladó és a vevő között. Ezt érdemes már mutatás előtt tisztázni.

A körültekintő vásárlók független ingatlan tanácsadót is bevonhatnak a folyamatba, aki objektív értékelést tud adni az ingatlanról, feltárva annak előnyeit és hátrányait – objektív, szakmai szempontok alapján.

4. Ingatlanvásárlás költségei – A hitelköltségek

Sokan igénybe vesznek hitelt az ingatlan vásárlásához. A hitel felvétele során számos költséggel találkozhatunk, mint például a hitelbírálati, értékbecslési, folyósítási díjak stb, továbbá a kamatok és a feldolgozási költségek. Érdemes több pénzintézet ajánlatát is megvizsgálni, hogy megtaláljuk a legkedvezőbb hitelajánlatot. Javasolt független pénzügyi szakértő igénybevétele, aki szakmai tudása és ismeretei miatt meg tudja találni a legjobb feltételeket a hitelfelvevő számára.

7 profi tipp ingatlaneladáshoz

5. Lakásvásárlás költségei – Ügyvédi költség

Az adásvétel biztonsága érdekében, már a vásárlási folyamat során érdemes ingatlan ügyekre specializált ügyvédet megbízni, hogy segítsen eligazodni a vásárlás jogi tudnivalóiban. Ezen felül azt is tudni kell, hogy az adásvétel szerződés akkor érvényes, ha ügyvéd vagy közjegyző ellenjegyzi.

A magyar ingatlan adásvételeknél tipikusan a vevő, tehát a szerző fél hozza és fizeti az okiratszerkesztő ügyvédet. De egy jó ügyvéd, ahogy korábban erre utaltam, ennél sokkal többet tesz. Ilyen a stratégiai tanácsadás. Gondoskodik arról, hogy biztonságos legyen a vevő számára az ingatlanvásárlás.

Az ügyvédi munkadíj egy adásvételi szerződés megkötésénél az ingatlan árának 0,3 – 1 %-a között mozog. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban a magasabb ingatlanárak miatt alacsonyabb százalék várható el. Érdemes elolvasni az ügyvédi munkadíjról egy ügyvéd véleményét.

6. Lakásvásárlás költségei – Földhivatali díjak

Tévesen ezt szokták földhivatali illetéknek hívni. Nos, ilyen nincs. Az ingatlan-nyilvántartási eljárásért a földhivatalnak igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.

Amikor egy adásvételi szerződést aláírnak a felek, utána a szerződés az ügyvéd közreműködésével bekerül a Földhivatalba, és az új tulajdonos 6600 Ft igazgatási díj megfizetésére kötelezett ingatlanonként. Ott pedig a szerződés alapján az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik az új tulajdonos(oka)t, és törlik a korábbi(aka)t. Jellemzően az ügyvédnek fizeti ki a vevő ezt az igazgatási díjat, mert ő fogja elintézni a Földhivatalban, tehát nem a vevő ballag be a Földhivatalba az átírást kérelmezni.

Amennyiben jelzálog bejegyzése vagy módosítása felmerül, akkor ennek az igazgatási szolgáltatási díja ingatlanonként 12 600 Ft.

7. Költözés költsége

Nem szabad kifelejteni az ingatlanvásárlás költségei közül a költözést sem. A költözés is költséggel jár. Saját időnk nyilván a legdrágább, de a tárgyaink, bútoraink elszállításának van költsége. Olcsóbb, ha csalódon belül meg tudjuk oldani és többe kerül, ha profi költöztető céget kérünk fel.

A költségek minimalizálása érdekében először is érdemes csak azt tovább vinni következő otthonunkba, amire tényleg szükségünk van, ami tényleg fontos számunkra, és amit tényleges használni fogunk. Minden mást engedjünk el! Mit lehet tenni velük? Eladni, elajándékozni, eladományozni és végső esetben kidobni.

Költözéssel kapcsolatos tippeket itt olvashatsz: https://ingatlanangyal.hu/koltozes-tippek/

8. Lakásfelújítás költsége

Amennyire apró tétel a földhivatali igazgatási szolgáltatási díj az ingatlan vételárához képest, a lakásfelújítás költsége milliókra is rúghat. Mégis az ingatlant vásárlók sokszor elfelejtkeznek erről a tételről, illetve alulbecsülik a lakásfelújítás költségét.

Ahhoz, hogy ne lépd túl az ingatlanvásárlásra szánt teljes költségkeretedet, a várható felújítási költségeket próbáld meg szakemberrel a lehető legpontosabban előre felmérni! Így elkerülheted a későbbi kellemetlen meglepetést.

9. Új bútorok és háztartási gépek költsége

Végül, de nem utolsó sorban szót kell említeni az ingatlanvásárlás költségei között az új bútorok és háztartási gépek költségéről is. Lehet, hogy minden bútorod és géped passzolni fog az új otthonodhoz, de lehet, hogy nem. Ezt mérd fel előre és kalkulálj vele!

Ezek voltak tehát az ingatlanvásárlás költségei. Ha szeretnél szakmai segítséget ingatlanod vásárlásához, akkor itt tudsz kapcsolatba lépni velem.

Amennyiben ingatlanvásárlás előtt eladod ingatlanodat, akkor most megjelent új könyvem neked szól. Ebből megtudhatod, hogyan add el ingatlanod a legmagasabb áron.

Magyari Éva
ingatlan- és home staging szakértő
ingatlanangyal.hu

Kiemelt kép forrása: Magda Ehlers képe a pexels.com-on

Magyari Éva, ingatlan eladási tanácsadó

Magyari Éva vagyok.
Ingatlantulajdonosoknak segítek, hogy gyorsan és a lehető legjobb áron el tudják adni a házukat vagy lakásukat – ingatlanközvetítő nélkül.

Legfrissebb cikkek

Mit kell tudni az ingatlanosokról?

Amennyiben ingatlanközvetítővel akarod eladni ingatlanodat, akkor ez a cikk kihagyhatatlan számodra. Ingatlanos jutaléktól a trükkökig bezárólag.

Home staging jelentése

Fontosnak tartom, hogy az ingatlanukat eladni szándékozók megtudják, mi a home staging jelentése. Ebben a cikkben az alapokról írok.

 Vélemények

Ingatlan témák